EKZN800ELL681ML25S
Chemi-Con
Product No:
EKZN800ELL681ML25S
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZN
Package Bulk
Ratings -
Impedance 28 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.458 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.43 A @ 100 kHz