EL0711530000G
Amphenol Anytek
Product No:
EL0711530000G
Description:
TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG 3.5MM
Color Green
Pitch 0.138" (3.50mm)
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.295" (7.50mm)
Base Product Number EL
Contact Tail Length 0.126" (3.20mm)
Number of Positions 7
Positions Per Level 7
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C