EL0811320000G
Amphenol Anytek
Product No:
EL0811320000G
Description:
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM
Color Orange
Pitch 0.138" (3.50mm)
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.433" (11.00mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number EL
Contact Tail Length 0.126" (3.20mm)
Number of Positions 8
Positions Per Level 8
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C