EL2011530000G
Amphenol Anytek
Product No:
EL2011530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 20POS 90DEG 3.5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Color Green
Pitch 0.138" (3.50mm)
Series EL
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.295" (7.50mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation 90°, Right Angle
Ingress Protection -
Base Product Number EL
Contact Tail Length 0.126" (3.20mm)
Number of Positions 20
Positions Per Level 20
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C