ELBG250ELL282AK30S
Chemi-Con
Product No:
ELBG250ELL282AK30S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2800UF 30% 25V RAD TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LBG
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 39 mOhms
Tolerance 0%, +30%
Capacitance 2800 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.725 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 100 kHz