ELBG250ELL352AK35S
Chemi-Con
Product No:
ELBG250ELL352AK35S
Description:
CAP ALUM 3500UF 30% 25V RAD TH
Ratings AEC-Q200
Impedance 33 mOhms
Tolerance 0%, +30%
Capacitance 3500 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.025 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz