ELBG250ELL662ALP1S
Chemi-Con
Product No:
ELBG250ELL662ALP1S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 6600UF 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LBG
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 23 mOhms
Tolerance 0%, +30%
Capacitance 6600 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.975 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.5 A @ 100 kHz