ELBG250ELL922AMP1S
Chemi-Con
Product No:
ELBG250ELL922AMP1S
Description:
CAP ALUM 9200UF 30% 25V RAD TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LBG
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 22 mOhms
Tolerance 0%, +30%
Capacitance 9200 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.145 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.7 A @ 100 kHz