ELBG250ETD562ALN3S
Chemi-Con
Product No:
ELBG250ETD562ALN3S
Description:
CAP ALUM 5600UF 25V RADIAL
Series LBG
Package Tape & Box (TB)
Ratings AEC-Q200
Impedance 26 mOhms
Tolerance 0%, +30%
Capacitance 5600 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.2 A @ 100 kHz