ELBG350ELL202AU25S
Chemi-Con
Product No:
ELBG350ELL202AU25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2000UF 30% 35V RAD TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LBG
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 41 mOhms
Tolerance 0%, +30%
Capacitance 2000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.4 A @ 100 kHz