ELBG350ELL252AL25S
Chemi-Con
Product No:
ELBG350ELL252AL25S
Description:
CAP ALUM 2500UF 35V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 33 mOhms
Tolerance 0%, +30%
Capacitance 2500 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.6 A @ 100 kHz