ELBG350ELL272AK40S
Chemi-Con
Product No:
ELBG350ELL272AK40S
Description:
CAP ALUM 2700UF 30% 35V RAD TH
Ratings AEC-Q200
Impedance 27 mOhms
Tolerance 0%, +30%
Capacitance 2700 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.325 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.1 A @ 100 kHz