ELBK350ELL472ALN3S
Chemi-Con
Product No:
ELBK350ELL472ALN3S
Description:
CAP ALUM 4700UF 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LBK
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance 0%, +30%
Capacitance 4700 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Discontinued at Digi-Key
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.2 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 100kHz