ELBV350ELL103AM40S
Chemi-Con
Product No:
ELBV350ELL103AM40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 10000UF 30% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LBV
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance 0%, +30%
Capacitance 10000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.635 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.1 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm