ELBV350ELL402AM20S
Chemi-Con
Product No:
ELBV350ELL402AM20S
Description:
CAP ALUM 4000UF 30% 35V RAD TH
Ratings AEC-Q200
Tolerance 0%, +30%
Capacitance 4000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.785 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.1 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm