ELE-160ELL470ME11D
Chemi-Con
Product No:
ELE-160ELL470ME11D
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Payment:
In Stock : 2381
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 91 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 130 mA @ 100 kHz