ELE-350ELL101MHB5D
Chemi-Con
Product No:
ELE-350ELL101MHB5D
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Payment:
In Stock : 235
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 231 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 100 kHz