ELE-500ELL3R3ME11D
Chemi-Con
Product No:
ELE-500ELL3R3ME11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5126
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LE
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 29.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 70 mA @ 100 kHz