ELE-630ELL220MF11D
Chemi-Con
Product No:
ELE-630ELL220MF11D
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Payment:
In Stock : 4018
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 93.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 170 mA @ 100 kHz