ELHJ401VSN351MR41M
Chemi-Con
Product No:
ELHJ401VSN351MR41M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 350UF 20% 400V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LHJ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 350 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.713" (43.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.8982 A @ 50 kHz