ELHJ421VSN491MR59M
Chemi-Con
Product No:
ELHJ421VSN491MR59M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 490UF 20% 420V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LHJ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 490 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.421" (61.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.7888 A @ 50 kHz