ELHJ421VSN621MA54M
Chemi-Con
Product No:
ELHJ421VSN621MA54M
Description:
CAP ALUM 620UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 620 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.224" (56.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.76 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.4896 A @ 50 kHz