ELHJ421VSN701MA59M
Chemi-Con
Product No:
ELHJ421VSN701MA59M
Description:
CAP ALUM 700UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.421" (61.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.06 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.9276 A @ 50 kHz