ELHJ451VSN281MR41M
Chemi-Con
Product No:
ELHJ451VSN281MR41M
Description:
CAP ALUM 280UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 280 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.713" (43.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.3726 A @ 50 kHz