ELHS451VSN561MA45S
Chemi-Con
Product No:
ELHS451VSN561MA45S
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.870" (47.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.99 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.8457 A @ 50 kHz