ELXG201VNN331MR25T
Chemi-Con
Product No:
ELXG201VNN331MR25T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C