ELXG350VNN682MQ40U
Chemi-Con
Product No:
ELXG350VNN682MQ40U
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXG
Package Bulk
Ratings -
Impedance 50 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.4192 A @ 100 kHz