ELXG350VRD183MA50U
Chemi-Con
Product No:
ELXG350VRD183MA50U
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXG
Package Bulk
Ratings -
Impedance 23 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 18000 µF
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.29 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.6332 A @ 100 kHz