ELXG350VSN822MA30S
Chemi-Con
Product No:
ELXG350VSN822MA30S
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXG
Package Bulk
Ratings -
Impedance 45 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 8200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.754 A @ 100 kHz