ELXM161VSN102MQ45S
Chemi-Con
Product No:
ELXM161VSN102MQ45S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.27 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.405 A @ 50 kHz