ELXM201VSN681MQ40S
Chemi-Con
Product No:
ELXM201VSN681MQ40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.83 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.745 A @ 50 kHz