ELXM221VSN152MA50S
Chemi-Con
Product No:
ELXM221VSN152MA50S
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 220V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 220 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.8 A @ 50 kHz