ELXM221VSN471MP45S
Chemi-Con
Product No:
ELXM221VSN471MP45S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 220 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.235 A @ 50 kHz