ELXM251VSN391MQ35S
Chemi-Con
Product No:
ELXM251VSN391MQ35S
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.025 A @ 50 kHz