ELXM351VSN221MP45S
Chemi-Con
Product No:
ELXM351VSN221MP45S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6016 A @ 50 kHz