ELXM351VSN391MR40S
Chemi-Con
Product No:
ELXM351VSN391MR40S
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.288 A @ 50 kHz