ELXM3B1VSN471MA35S
Chemi-Con
Product No:
ELXM3B1VSN471MA35S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.77 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.5311 A @ 50 kHz