ELXM401VSN221MQ40S
Chemi-Con
Product No:
ELXM401VSN221MQ40S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 177
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.14 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6302 A @ 50 kHz