ELXM401VSN271MQ50S
Chemi-Con
Product No:
ELXM401VSN271MQ50S
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8876 A @ 50 kHz