ELXM451VSN470MP25S
Chemi-Con
Product No:
ELXM451VSN470MP25S
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 460 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 657.8 mA @ 50 kHz