ELXQ351VSN821MA50S
Chemi-Con
Product No:
ELXQ351VSN821MA50S
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXQ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.7466 A @ 50 kHz