ELXQ401VSN681MA50W
Chemi-Con
Product No:
ELXQ401VSN681MA50W
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXQ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.39 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.4177 A @ 50 kHz