ELXR451LGN222MDB5M
Chemi-Con
Product No:
ELXR451LGN222MDB5M
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXR
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.685" (119.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 11.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 16.52 A @ 3 kHz