ELXS161VSN152MQ45S
Chemi-Con
Product No:
ELXS161VSN152MQ45S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.870" (47.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.575 A @ 50 kHz