ELXS181VSN102MA25S
Chemi-Con
Product No:
ELXS181VSN102MA25S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 180 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.99 A @ 50 kHz