ELXS181VSN152MQ50S
Chemi-Con
Product No:
ELXS181VSN152MQ50S
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 180 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.65 A @ 50 kHz