ELXS181VSN821MR25S
Chemi-Con
Product No:
ELXS181VSN821MR25S
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 180 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.39 A @ 50 kHz