ELXS3B1VSN221MQ25S
Chemi-Con
Product No:
ELXS3B1VSN221MQ25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 300
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.573 A @ 50 kHz