ELXS3B1VSN681MR45S
Chemi-Con
Product No:
ELXS3B1VSN681MR45S
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.870" (47.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.2175 A @ 50 kHz