ELXS401VSN121MP25S
Chemi-Con
Product No:
ELXS401VSN121MP25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 770 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.1011 A @ 50 kHz